VICTORIA VICTORIOUS … VIAF 2014
Ftit tal-jiem ilu ġie mħabbar il-programm uffiċjali tal-Victoria International Arts Festival li issa wasal fis-17 –il edizzjoni tiegħu. Il-festival se jiftaħ nhar il-Erbgħa 11 ta’ Ġunju b’ kunċert mill-aqwa bis-sehem tal-Orkestra Nazzjonali u tal-vjolinista ta’ fama mondjali Dejan Bogdanovich. Il-kunċert se jkun taħt it-tmexxija tal-Prof. Joseph Vella, direttur artistiku tal-festival. Il-programm ikompli sejjer sat-Tnejn 14 ta’ Lulju, l-ġimgħa tal-festa, fejn ikun hemm kunċert kbir li jagħlaq il-festival għal din is-sena. Il-programm kollu qiegħed jiġi riprodott hawn taħt. Aktar dettalji jistgħu jinkisbu fuq www.viaf.org.mt.
VICTORIA VICTORIOUS …Victoria International Arts Festival 2014
11 June – 14 July
PROGRAMME OF EVENTS
Wednesday 11 June
Inaugural Orchestral Concert | Dejan Bogdanovich (violin)/Malta Philharmonic Orchestra (leader: Marcelline Agius)/Joseph Vella (conductor) – Malta/Serbia (St George’s Basilica)
Thursday 12 June
Guitar Recital |Simon Schembri – France/Malta (St Augustine Church)
Friday 13 June
Vocal and Organ Recital | Joseph Lia (baritone)/Irina Rozanova (organ) – Malta/Russia (St George’s Basilica)
Saturday 14 June
Pianoforte Recital | Gabriele Vianello – Italy (Aula Mgr G. Farrugia)
Monday 16 June
Violin and Accordion Duo | Andrea Gajic/Djordje Gajic – Scotland/Serbia (St Francis Church)
Tuesday 17 June
Turina Ensemble | Ana Martinez, Immaculada Muñoz Salguero (violin)/Maria Jose Igual Perez (viola)/Gjorgji Cinciewski (double bass) – Spain/Macedonia (Bishop’s Curia)
Wednesday 18 June
Royal Conservatoire Brass (Concert 1) | Ben Hirons, Eoin Tonner, Holly Boddice, Gregor Beattie (trumpet)/Andrew McLean (horn)/Christopher Mansfield, Alex Trotter, Cillian O Ceallachain (trombone)/Gordon Seith (bass trombone)/Rachel Brown (tuba)/John Logan (leader) – Scotland (St George’s Basilica)
Thursday 19 June
Royal Conservatoire Brass (Concert 2) | Ben Hirons, Eoin Tonner, Holly Boddice, Gregor Beattie (trumpet)/Andrew McLean (horn)/Christopher Mansfield, Alex Trotter, Cillian O Ceallachain (trombone)/Gordon Seith (bass trombone)/Rachel Brown (tuba)/John Logan (leader) – Scotland (Il-Ħaġar Heart of Gozo – Roof Top)
Friday 20 June
Martinů Quartet | Lubomir Havlak (violin)/Libor Kanka (violin)/Zbynek Padourek (viola)/Jitka Vlasanková (violoncello) – CzechRepublic (St George’s Basilica)
Saturday 21 June
Argotti Trio | Maria Conrad, Nemanja Ljubinkovic (violin)/Philip Walsh (pianoforte) – Malta/Serbia/England (Aula Mgr G. Farrugia)
Sunday 22 June
Cosmos Piano Trio | Godfrey Mifsud (clarinet)/José Garcia Gutierrez (horn)/Charlene Farrugia (pianoforte) – Malta/Spain (Aula Mgr G. Farrugia)
Monday 23 June
Flute and Pianoforte Duo | Kristin Hammerseth (flute)/Lars Fredrik Nystad (pianoforte) – Norway (Aula Mgr G. Farrugia)
Tuesday 24 June
Clarinet Trio | Hitomi Derow (clarinet)/ Levan Stülpnagel (violoncello)/Marcel Mok Levan Stülpnagel (pianoforte) – Germany (Aula Mgr G. Farrugia)
Wednesday 25 June
Violin and Pianoforte Duo | Johannes Fleischmann (violin)/Philippe Raskin (pianoforte) – Austria (St George’s Basilica)
Thursday 26 June
Dalton Quartet | Pablo Guijarro, Sebastian Gogl (violin)/Nebojsa Bekcic (viola)/Marlene Duschlbauer (violoncello) – Spain/Serbia/Upper Austria (Aula Mgr G. Farrugia)
FIVE DAYS OF BAROQUE MUSIC
Friday 27 June
Hortensia Ensemble (Concert 1) | Giovanni Rota, Aki Takahashi (violin)/Giuseppe Petrella (theorbo)/Rebecca Ferri (violoncello)/Luigi Lorè (harpsichord) – Italy (St George’s Basilica)
Saturday 28 June
Hortensia Ensemble (Concert 2) | Giovanni Rota, Aki Takahashi (violin)/Giuseppe Petrella (theorbo)/Rebecca Ferri (violoncello)/Luigi Lorè (harpsichord) – Italy (St George’s Basilica)
Sunday 29 June
Musica Poetica London | Claudia Norz (violin)/Kate Conway (viola da gamba)/Oliver John Ruthven (harpsichord) – England (St George’s Basilica)
Monday 30 June
Kalamus Trio | Rodolfo La Banca, Domenico Marcello Urbinati, Massimiliano Limonetti (clarinets) – Italy (St George’s Basilica)
Tuesday 1 July
Trumpet and Organ Duo | Carmelo Fede (trumpet)/Gianluca Libertucci (organ) – Italy (St George’s Basilica)
Wednesday 2 July
Aldante Duo and Gregory Daltin | Pierre Henri Xuereb (viola)/Vincent Beer-Demander (mandolin) and Gregory Daltin (accordion) – France (Victoria Library)
Thursday 3 July
Sheffield Conservatoire Chamber Ensemble (Concert 1) | Roberto Meoni (leader) – England (St Augustine Church)
Friday 4 July
Sheffield Conservatoire Chamber Ensemble (Concert 2) | Roberto Meoni (leader) – (St George’s Basilica)
Saturday 5 July
Etymos Ensemble | Francesco Gatti (flute)/Tony Capula (bass clarinet)/Matteo Cammisa (vibraphone)/Girolamo Deraco (leader) – Italy (Aula Mgr G. Farrugia)
Sunday 6 July
Sakyr Ensemble | Santa-Monica Mihalache (violin), Barbora Veisová (viola), Šimon Veis (violoncello), Marko Hilpo (pianoforte) – Romania/Czech Republic/Finland (Aula Mgr G Farrugia)
Monday 7 July
Violoncello and Pianoforte Duo | Daniel Veis/Helena Veisová – Czech Republic (Aula Mgr G Farrugia)
Tuesday 8 July
Choir of Clare College, Cambridge | Graham Ross (director)/Peter Harrison, Matthew Jorysz (organ) – England (St George’s Basilica)
Wednesday 9 July
Vocal Recital/Laudate Pueri Choir | Roberto Colavalle (contraltista)/Maria Frendo (harpsichord)/Laudate Pueri Choir (director: George Joseph Frendo) – Italy/Malta (St George’s Basilica)
Thursday 10 July
The Composer Speaks Series | Stuart Turnbull/Debutants’ Concert – England/Malta (Aula Mgr G. Farrugia)
Friday 11 July
Janascharco Pianoforte Duet | Natascha Chircop/Marco Rivoltini – Malta/Italy (Aula Mgr G. Farrugia)
Saturday 12 July
Léman Trio | Felix Froschhammer (violin)/Magdalena Morosanu (violoncello) Julia Froschhammer (pianoforte) – Switzerland (Aula Mgr G. Farrugia)
Sunday 13 July
Siglo de Oro and Sam Corkin | Hannah Ely, Ruth Mcelvanney (soprano)/Timothy Clifford Hill (alto)/Robert Jenkins (tenor)/Patrick Allies, Benjamin Mckee (bass)/Sam Corkin (saxophone) – England (St George’s Basilica)
Monday 14 July
Closing Choral and Orchestral Concert | Šimon Veis (violoncello)/Laudate Pueri Choir (director: George Joseph Frendo)/Malta Philharmonic Orchestra (leader: Marcelline Agius)/Joseph Vella (conductor) – Malta/Czech republic (St George’s Basilica)
Artistic Director: Joseph Vella